Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

Corona Virus'den Korunma Yolları No:2

                 

Corona-19 pandemisi sürerken Hindistan’daki Ayurveda Tıbbı ve Homeopati  tedavi protokolleri ve denetimlerinden sorumlu olan AYUSH Bakanlığının web sitesini incelerken çok güzel bir bildirim ilgimi çekti. AYUSH Bakanlığı vatandaşlarının özellikle bu süreçte bağışıklık sistemini güçlendirmek için yayınladığı öneriler arasında benim yıllardır düzenli olarak uyguladığım ayurvedik günlük veya sezonsal rutinler yer almakta.

Bu önerilerin bazılarını zaman zaman eğitimlerimde, bazılarını ise kitaplarımda paylaşırım. Bazılarını ise daha önce paylaşmadığımı farkettim. İşte bu yazımda sizlerle kısaca yaşamınıza kolaylıkla entegre edebileceğiniz, immun sisteminizi güçlendirirken, genel yaşam kalitenizi de yükselten bu pratik bilgileri aşağıda özetledim.

 1.  SICAK SU YUDUMLAMAK:


Gün boyunca yudum yudum diliniz yanmayacak ölçüde sıcak su içmek, kandaki toksisite oranını düşürken, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağladığı gibi aynı zamanda da lenfatik drenaj sistemini temizleyerek, pürüzsüz, parlak ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanızı sağlar.

                                         

 

 1.  AĞIZDA YAĞ ÇALKALAMA: Sabah kalktığınız gibi hiç bir şey yemeden ve su haricinde bir şey içmeden önce ağzınıza bir çorba kaşığı soğuk sıkım susam veya hindistan cevizi yağı alarak 5 dk. boyunca sürekli çalkalayın ve sonra bu beyaz köpüğe dönüşen toksik birikimi peçeteye tükürerek, çöpe atın. Ardından dil toksin sıyırıcı aparat ile dilinizin üzerini nazikçe temizleyin.

                                      

Güne başlarken yapılan bu işlem kardiyovasküler sistemde gezen metal ve atom altı toksik birikimleri tükürük bezleri vasıtasıyla toplamak ve fizyolojiden tahliye etmek için çok etkilidir. Ben yıllardır her sabah uygularım. Özellikle sigara vb. madde bağımlılıkları olanların her gün düzenli yapması kandaki toksisite oranını düşürmek ve buna bağlı olarak cilt güzelliği için çok destekleyicidir.  Bu işleme ilişkin daha detaylı bilgi isteyenler Genleriniz Kaderiniz Değildir  isimli kitabımda bulabilir

 1.  BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİREN MACUN: Sabah mideye giren ilk şey olan Ilık Limonlu Su veya Elma Sirkeli Su ile birlikte bir tatlı kaşığı aşağıdaki macunu almak, immun sistemini güçlendirir.

                      

 • Zerdeçal Tozu– 1 tatlı kaşığı                  
 • Zencefil Tozu – 1 tatlı kaşığı
 • Karabiber– ¼ tatlı kaşığı
 • Ham Bal – 3-4 çorba kaşığı

karıştırılarak, macun kıvamına getirilir ve cam bir kavanozda saklanır.

 1.  NEFES TEKNİKLERİ: Her gün 5-10 dk burundan alınıp verilen kontrollü ve ritmik nefes teknikleri olan pranayama egzersizleri merkezi sinir sisteminizi düzenlerken, eş zamanlı olarak akciğer kapasitesini de yükseltir ve özellikle göğüs bölgesinde yer alan lenf nodlarını temizleyerek, muhtelif akciğer enflamasyonlarına karşı koruma sağlar. Bu egzersizler aynı zamanda gün boyunca stres yönetimi sağlayan etkileri de barındırdığı üzere , optimal seviyelerin üzerinde seyreden stres hormon salınımını, düzenli uygulandığında normal seviyelere çeker. Bu konuyla ilgili detaylar için tıklayınız.

                          

 

 1.  HAREKET : Her gün düzenli olarak eklem yerlerini çalıştıran, omurgayı ve fasya ağını esneten, kas gücünü artıran 20-60 dk arası fiziksel aktivite muhakkak ki Beden-Zihin dengesini koruyucu çok önemli günlük rutinlerdendir.  Sadece 20 dakikalık orta ölçekli hareket aktivitesi ilerleyen 12 saat boyunca duygu durumunun yükselmesini ve stabil kalmasını sağladığı gibi elbette eş zamanlı olarak bağışıklık sistemini güçlendiren etkileri de sağlamaktadır.

 

 1.  MEDİTASYON : Yaşamınız boyunca Beden-Zihin dengesi için şüphesiz yapabileceğiniz en mucizevi etkileri barındıran yöntem meditasyon uygulamasıdır. Her gün düzenli olarak 20-30 dk. yapılan meditasyon sayesinde yaşamınızın dizginlerini elinize alır ve daha sağlıklı, mutlu ve tatminkar bir yaşama kesinlikle adım atmış olursunuz. Biliminsanlarının yüzyılımızda Strese Karşı Panzehir olarak adlandırdığı, yan etkisi bulunmayan tek ve en etkili teknoloji olan meditasyonun bilimsel olarak kanıtlanmış  faydalarına göz gezdirmek için bu linklere tıklayabilirsiniz;

                       

 

 1.  SAVAŞÇI BAHARATLAR: Mutfakda doğru baharat kullanımı Bağışıklık Sistemimizin Merkezi olan Sindirim Sistemini dengede tutmak için çok kolay ve lezzetli bir seçimdir. Bu süreçde özellikle zerdeçal, kimyon, kişniş ve sarmısağı yemeklerinizi pişirirken düzenli olarak kullanmanızı öneririm. Unutmayın baharatlar yemekle birlikte pişirilmelidir; piştikten sonra üstüne eklemeniz aynı etkiyi sağlamaz.

                             

 

 1.  NASYA YAĞI : Akşamları yatmadan hemen önce, sabah kalktığınız gibi ve gün içerisinde ihtiyaç hissetikçe iki burun deliğinize de Nasya Yağı uygulaması yapmak burun mukozasında hem bakteriyel,  hem de viral oluşumlara karşı koruyucu bir bariyer oluşturduğu gibi aynı zamanda burun içi nem dengesini koruduğu için, gece boyunca kuruyan burun mukozası sebebiyle otomatik  olarak geçilen ağız nefeslerini de önleyicidir. Her zaman anlatıyorum, ağız nefesi kalp ritmini bozar.

                                         

Nasya Yağı kullanımı ailenin küçük-büyük tüm fertleri için çok konfor sağlayıcı, burun nefesini rahatlatıcı, zaman içinde immun sistemini destekleyici, horlamayı azaltıcı etkileri barındıran, benim asla vazgeçemeyeceğim, en iyi hissettiren günlük rutinlerimdendir. Nasya Yağı ile ilgili detaylar için aşağıdaki sayfalarımı ziyaret edebilirsiniz;

 

 1.  BAĞIŞIKLIK GÜÇLENDİRİCİ KADHA ÇAY TARİFİ;

 • Fesleğen ( 9-10 Yaprak l)
 • Tarçın Çubuğu (1 ad)
 • Karabiber Topları (3-4 ad)
 • Toz Zencefil (1 tatlı kaşığı )
 • Kuru Üzüm (5-6 ad)
 • 500 ml Su

 

Tüm malzemeler 500 ml suda kısık ateşte yaklaşık 20 dk. kadar kaynatılır. Gündebir veya iki defa sıcak olarak tüketilir. İçerken arzu edilirse içine taze limon damlatabilir veya palmiye şekeri gibi ham şekerler de ekleyebilirsiniz.                                           

 1.   GOLDEN MILK :

 

Bağışıklık sistemini çok güçlendiren Golden Milk içeceğini özellikle serin mevsimlerde haftada  3-4 defa içebilirsiniz. Yaklaşık bir cezve günlük süt (150 ml) ısıtılarak, içine yarım tatlı kaşığı zerdeçal tozu eklenerek, iyice karıştırılır ve sıcak olarak içilir. Golden Milk’i özellikle gece yatmadan önce içmek çok rahatlatıcı olup,  kaliteli bir uykuyu da destekler.

                                                         

 

 

 

 1.  NANE İNHALASYONU: Kaynar suyu ateşten alıp, içine 8-9 damla nane saf uçucu yağı damlatarak,  4-5 dakika kadar bu nane aromalı buharı solumak tüm solunum sistemi ve  göğüs bölgesini rahatlatan çok şifalandırıcı bir uygulamadır. Benim önerim orta boy tencerede suyu kaynattıktan sonra, ateşten alıp, başınızın üzerinden tencereyi kapatacak kadar büyük bir havlu geçirerek, nane saf uçucu yağını 8-9 damla damlatıp, oluşan buharla çözülen nanenin uçucu yağlarını gözlerinizi kapatarak, 4-5 dk. boyunca yavaş yavaş solumanız.

                                         

 1.  KARANFİL MACUNU : Karanfili baharat öğütücüde toz haline gelinceye kadar iyice çektikten sonra, oluşan bu karanfil tozunu ham bal ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu anti-viral macun özellikle öksürük ve boğaz bölgesindeki her türlü tahriş için şifalandırıcı nitelikleri barındırır. Gün boyunca 2-3 defa çay kaşığı ile tüketilebilir.

Bu önerilerin hepsini uygulamak durumunda değilsiniz, ama ben özellikle 1 , 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. maddeleri düzenli olarak uyguluyorum. Diğer macun ve çay tarifleri ise 1-2 haftalık kürler şeklinde uygulanabilir.

Şifa Olsun,