Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

İntermitan Beslenmeye Nasıl Başlamalısınız ?

Fasılalı açlığa anında başlanmamalı, bedeni hazırlayarak, kademeli bir şekilde geçilmelidir. Aksi halde faydadan çok zarar verebilir.

► Öncelikle güne her zaman büyük bir bardak ılık limonlu su ile günaydın deyin.
► İlk bir kaç hafta yaşamınızdan ara öğünleri ve/veya atıştırmaları komple kaldırın.
 ► 2-3 hafta kadar sonra sabah kahvaltısı yapmayın ve o öğünü haftada  en az 6 gün atlayın. Haftada bir aile ile yapılan zengin haftasonu kahvaltı keyfinizden ödün vermeyin. Bu açlık tipi  (kahvaltıyı atlamak) çocuklar, ergenler ve patolojik bir raatsızlığı olmayanlar haricinde sağlıklı her birey için uygundur. Özellikle sporcular için ise en uygun beslenme şeklidir.
► Daha sonra akşam yemeklerinizi 19:00 öncesi tamamlamaya başlayın. 

Aşağıda intermitan beslenme alternatifleri ile ilgili  değerli bilim insanlarımızdan rahmetli Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın ve benim bazı yorumlarımı okuyacaksınız;

1.    Kahvaltıyı atlamak: İyi bir fikirdir.

2.    Akşam Yemeğini Atlamak :  Akşam yemeğini atlamak uyku bozukluklarına ve iki günde bir aç kalmada görülen diğer yan etkilere neden olabilir.

3.    Sadece akşam veya sadece öğlen yemek yemek :  Akşam saat 18:00’yı geçirmeden yenecekse  olabilir. En ideal açlık süresi net  14-16, brüt 20-22 saattir. Bunu da ancak sadece bir öğün yiyerek sağlayabilirsiniz. Yani sahursuz ramazan orucu gibi düşünebilirsiniz. Ama miktarları abartmamak, ölçü ve denge elbette esastır.

4.    Bir gün aç kalıp, bir gün yemek: Gün aşırı açlık biyolojik saatimiz için çok uygun değildir. Hem uygulaması  zordur, hem de metabolizmamızı yavaşlatır; tiroidimizin çalışması yavaşlar, seks hormonlarımız azalır, kas kitlemiz erir ve enerjimiz düşer. Fizyolojik olarak en çok 20-22 saatten fazla aç kalmamak gerekir.

5.    İki haftada bir ya da ayda bir gün aç kalmak : Prof. Dr. Ahmet Aydın tarafından iki haftada bir ya da ayda bir gün aç kalmak “gün aşırı açlıktan daha da kötüdür” olarak belirtilmiştir.

6.    5/2 Metodu : Haftanın 5 günü normal yiyip, diğer 2 gün az yemenin faydası tartışmaya oldukça açıktır.

7.    16/8 Metodu : Haftanın 7 günü sirkadiyen ritimlere göre 16 saat açlık yaşanması, otofaji mekanizmasının her gün düzenli olarak çalışmasını sağlayacağı üzere, beden sürekli kendi çöpünden enerji yaratarak, wellaging sürecini  çalıştırır. İntermitan Beslenmede, çok sıradışı sağlık sorunları olmadığı sürece,   en sağlıklı olarak belirtilen metot budur. Buna göre akşam en geç 19:00 gibi yemekten kalkıp, bir dahaki öğlen 12:00’ye kadar besleyici özelliği olan sıvı veya katı hiç bir gıda maddesi tüketilmez.  Bol bol ılık su ve  şekersiz bitki çayları serbesttir. Keyif amaçlı sütsüz kahve de içebilirsiniz.

İntermitan Beslenmeye Nasıl Balamalısınız Ebru Şinik Blog Yazısı

Fasılalı Açlığa Nasıl Başlamalısınız ?

Fasılalı açlığa anında başlanmamalı, bedeni hazırlayarak, kademeli bir şekilde geçilmelidir. Aksi halde faydadan çok zarar verebilir.     

► Öncelikle güne her zaman büyük bir bardak ılık limonlu su ile günaydın deyin.
► İlk bir kaç hafta yaşamınızdan ara öğünleri ve/veya atıştırmaları komple kaldırın.
► 2-3 hafta kadar sonra sabah kahvaltısı yapmayın ve o öğünü haftada  en az 6 gün atlayın. Haftada bir aile ile yapılan zengin haftasonu kahvaltı keyfinizden ödün vermeyin. Bu açlık tipi  (kahvaltıyı atlamak) herkes için uygundur. Özellikle sporcular için en uygun şekildir.
► Daha sonra akşam yemeklerinizi 19:00 öncesi tamamlamaya başlayın. 

Önemli Not: İntermitan Beslenme gelişim çağındaki çocuklar, ergenlik çağında olanlar, hamileler ve insülin kullanan şeker hastaları için uygun olmayabilir veya ancak uzman doktor kontrolünde uygulanabilir.