Ayurvedik Öneriler

Ebru Şinik Ayurvedik Önerileri

İntermitan Beslenme ve Otofaji Nedir

İntermitan Beslenme ile ilgili kafalar biraz karışık. O yüzden sizlere bu konuyu 4 bölümden oluşan yazı dizimle tüm klinik araştırma neticeleri ile açıklayacağım.

İntermitan Beslenme ve Otofaji Nedir?  

intermitan beslenme otofaji aralıklı oruç zayıflama ebru şinikİntermitan Beslenme fasılalı, yani Aralıklı Beslenme demektir. Günün sadece belli bir saat diliminde yemek yiyip, kalan kısmında hiçbir şey yenmeyen, sadece su ve bitki çayları tüketilen beslenme şeklidir.

Bilimsel güncel bilgileri takip etmeyen birçok diyetisyen hala sağlıklı olmak ve şişmanlamamak için öğün miktarlarının küçük, öğün sayısının ise fazla olmasını önerebilmektedir. Bu eski bilgilere göre  günün en büyük öğününün sabah kahvaltısında olması gerekiyor.  Halbuki 100 yıl öncesine kadar insanlar sabah kahvaltı yapmazlar, günde bir (akşam) ya da iki öğün (kuşluk ve akşam) yerlerdi . Ve şişmanlık, diyabet, kanser gibi kronik hastalıklar da o dönemde çok rastlanan sağlık sorunları değildi. Üstelik bırakın ara öğünlü az miktarlarda sık beslenmeyi, belli süreler aç kalmak binlerce yıldan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, fakat günümüzde önemi büyük ölçüde unutulan da bir yöntemdir. 

Araştırmalar zaman zaman sadece su içerek aç kalmanın (ki buna fasılalı açlık -yani intermitan beslenme ya da Su Orucu denir) kanser, şişmanlık ve diyabet dahil birçok kronik hastalığın korunma ve tedavisinde etkin bir yol olduğunu göstermektedir. Fasılalı Açlık ayrıca egzersizlere karşı toleransı da artırmakta ve yaşlanmayı da geciktirmektedir.

5000 yıldır uygulanan hem Koruyucu, hem de Bütüncül bir Tıp sistemi olan Ayurveda ve Ayurvedik Beslenmede de ara öğün önerilmediği gibi,  3 ana öğün arasında ( eğer illa kahvaltı edilecekse 3 öğün) min. 5 saat olması ve ana öğünler arasında da sıvılar dışında ( besin değeri olmayan sıvılar su, çay vb.) adeta oruç tutulması önerilir. 

Sindirim Sistemini dinlendirmenin, fizyolojimizdeki diğer sistemlere yaptığı sayısız faydaları vardır. Özellikle akşam 19:00 dan herhangi birşey yemeyerek, ertesi gün öğle saatine kadar sindirim sistemini boş bırakmak hem fizyolojiye, hem de zihinsel bedene sayısız fayda sağlar ve  ara öğünlerin  Tip 2 Diyabet de dahil olmak üzere tüketilmesi önerilmemektedir. 

Bunun yanısıra Büyüme Hormonu olan humangrowthhormonu’nunda uykunun ilk dönemi, egzersiz esnasında ve açlık halinde salgılanmakta olduğundan,  fasılalı açlık süreçlerinin bedenimizi nasıl temiz bir şekilde yenilediğini çok net görebiliyoruz. 

Ciddi bir hastalık geçiren kişilerin iştahının kesilmesi hastalığa karşı vücudun kendini korumak için oluşturduğu doğal bir cevaptır ve muhtemelen de bedenin kendi kendini tedavi şeklidir. Zaten ayurveda da iştah sağlık belirtisi olarak gösterilir.

Nitekim modern tıbbın kurucusu olan Hipokrat ‘Yiyeceklerimiz ilaçlarımız, ilaçlarımız yiyeceklerimiz olsun’ demiş, ama peşine şu cümleyi de eklemiştir;  ‘Eğer hasta iken yersek yediklerimiz hastalığımızı da besler’.  Yine eski hekimlerden Plutarch ‘İlaç kullanacağınıza bir gün aç kalın’ demiştir .

Otofaji Nedir?

Otofaji , belli bir sürenin üzerindeki açlık halinde fizyolojinin ihtiyacı olan enerjiyi üretebilmek üzere hücrenin yaşlanmış ve bozulmuş yapılarının, hücrenin kendi lizozomu tarafından sindirilmesi sürecine denmektedir. Yani hücre kendi çöpünü yiyip sindirir ve enerji üretir.

2016 yılındaki Nobel Tıp Ödülü alan Oshumi araştırmasına göre Otofaji Mekanizmasının sadece hücrenin eski parçalarının dönüştürülmesi konusunda değil, fizyolojideki sayısız mekanizma için fayda sağladığı ispatlandı. Bu araştırmada ayrıca otofaji mekanizmasının çalışabilmesi için 16 saat açlık hali olması gerekliliği belirtilmiştir. Çığır açan bu  yeni bilgilere göre  3 gün bile  vücudun günde 16 saat boyunca aç bırakılması ile vücudun bağışıklık mekanizması önemli ölçüde yenilenerek, dinçleşme sağlanıyor. Ayrıca bu çalışmaya göre vücudu fasılalı olarak aç bırakmak kök hücreleri tetikleyerek yeni akyuvar üretilmesini de sağlıyor. 

Özetle 16 saat ve üzerindeki açlık hallerinde (20-22 saati geçmemeli) beden  önemli organ hücrelerine gerekli enerjiyi sağlamak üzere, yarı hasarlanmış ve eskimiş hücrelerini yiyip, metabolize ederek enerji sağlar. Bu durumda da hücresel seviyede en mükemmel detoks işlemi tamamlanmış olur.

Yazının Devamı için burayı tıklayınız.